Minden, ami én vagyok

Inside Out - Agymanók (2015)

 

 Az Agymanók (eredeti nevén Inside Out) egy amerikai, egész estés animációs film, amit a Pixar Animation Studios készített 2015-ben. A filmet a Walt Disney Pictures forgalmazza. Rendezője az Oscar-díjas Pete Docter, a Fel (Up) és a Szörny Rt. (Monsters Inc.) animációs filmek rendezője is. Az Agymanók ötlete is tőle származik. A film dióhéjban egy kislány mindennapi életéről szól, akit az elméjében élő érzelmei irányítanak.

VIGYÁZAT! SPOILER-VESZÉLY!

A történet egy Riley Anderson nevű, tizenegy éves lányról, pontosabban fogalmazva az érzéseiről szól.  

A film főleg a kislány elméjében játszódik, ám az agyában lévő történésekkel párhuzamosan a Riley-ra gyakorolt hatás is látható néhány alkalommal. A film Riley születésével kezdődik, és ezzel együtt színre lép az első és legdominánsabb érzelme, Derű (Joy) is.

De hamarosan (ahogyan Derű is megjegyezte, fél perccel később) csatlakozik hozzá Bánat (Sadness).

Itt nagyot ugrunk az időben, és feltűnik Majré (Fear) a Fejhadiszálláson (Headquarters). Hamarosan Riley-t brokkolival akarják etetni a szülei, ám nem sok sikerrel, ugyanis Undor (Disgust) és Harag (Anger) megakadályozzák a katasztrófát.

File:Riley won't eat broccoli.png

Időközben Riley felcseperedik, és az érzelemek tovább végzik a munkájukat. Majré Riley biztonságára vigyáz, Undor a fizikai és lelki sérelmektől óvja meg, vagy hogy nehogy csorba essen akár a népszerűségén, Harag pedig Riley magabiztosságáért felelős, és az igazságos bánásmód híve. Derű igyekszik szüntelen jókedvvel és boldogsággal elárasztani a lányt, ám Bánat mellett ez igen nehéz feladat. Bánat nem igazán tudja, hogy mit kéne csinálnia Riley elméjében, és úgy gondolja, Riley-nak jobb volna nélküle.

Riley agyában úgynevezett Személyiség-szigetek (Personality islands) is állnak. Ezek teszik Riley-t Riley-vá. Az összes sziget egy-egy főemlékhez kapcsolódik, amik a kislány életének fontos pillanatait őrzi. Például egy családi pillanat miatt épült a Család-sziget is. Riley első hokis góljának az emléke szülte a Hoki-szigetet. Gondolom, nem kell magyarázni a Barátság-szigetet. Az Őszinteség-sziget egy becsületes pillanathoz kapcsolódik. És végül, de nem utolsó sorban ott a Dilibogyó-sziget, amit egy igazán dilis főemlék működtet.

Minden egyes nap végén az addigi emléket leküldik a hosszútávú memóriába. Az emlékeket egy cső szállítja a Fejhadiszálláson kívülre, és ugyanez a cső hozza őket vissza, ha esetleg emlékezni akar valamire. Az emléket ilyenkor kivetítik, mint az alsó képen.

Riley-t az érzelmei egy irányítópult segítségével irányítják őt. Ez kezdetben csak egy gomb volt, de az évek során egyre nagyobb méreteket öltött. Jelenleg így néz ki (alsó kép).

Riley rendkívül vidám és felhőmentes gyerekkorral büszkélkedhet, ám egyik nap az egész családja Minnesotából San Franciscóba költözik, hiszen a családapa ott kapott munkát. Így Riley egész élete felborul. Új iskolába kényszerül, és a házuk sem olyan szép, mint volt. Derű próbálja a dolgok jó oldalát látni, de a többi érzelem másképp áll a helyzethez.

Egyik nap Bánat ellenállhatatlan vágyat érez arra, hogy megérintse Riley egyik boldog emlékét. Ettől az emlék egy csapásra szomorúvá válik.

A ballépés többször is előfordul, és Derű próbálja megállítani Bánatot. Egyszer majdnem megérintette az egyik főemléket is, és csak kevesen múlott, hogy szomorúvá tegye.

Riley időközben iskolába indul. Íme Riley tanára és új osztálya:

A tanár felszólítja, hogy meséljen magáról valamit. Először minden jól megy, hiszen Derű írányítja Riley érzelmeit. De Bánat újra hozzáér egy emlékhez. Derű odarohan, hogy megpróbálja újra boldoggá tenni, ám eközben Bánat hozzáférést szerez a konzolhoz. S mikor Bánat megríkatja Riley-t az új osztálya előtt, végleg elszabadul a káosz.

Így egy új főemlék keletkezik, ami nem vidám, mint az eddigiek, hanem szomorú. Derű próbálja megakadályozni Bánatot, hogy behelyezze az új főemléket a helyére, de véletlenül kiesik az összes többi főemlék. Az egyiket megpróbálja beszippantani az a cső, ami a nap végén elviszi az emlékeket a hosszútávú memóriába. Derű gyorsan utánakap, kezében a többi vidám főemlékkel. Egy pillanatra úgy tűnik, Derűnek sikerült megakadályozni a katasztrófát, de Bánat elbotlik, beleütközik Derűbe, és mind a ketten eltűnnek a csőben.

A Fejhadiszálláson Undor, Majré és Harag egy vacsora közben próbálják helyettesíteni Derűt, de siker nélkül.

Riley szülei is észreveszik, hogy valami nincsen rendben, és az ő fejükbe is bepillantást nyerhetünk. Ez alatt Riley anyukájának az érzelmei láthatók.

Itt az apuka érzelmei is a színre lépnek.

És ki ne felejtsem az anyuka exbarátját, a barzil helikopterpilótát laugh.

Az apa elküldi Riley-t a szobájába szemtelen viselkedése miatt. Később az apa megpróbálja elsimítani a dolgot, és viccelődni kezd. De Riley a főemlék híján, ami a Dilibogyó-szigetet aktiválta, nem reagál rá.

Eközben Derű megpróbál átkelni azon a vékony úton, ami összeköti Dilibogyó-szigetet a Fejhadiszállással, de az lassan összedől, és lezuhan a Fejhadiszállás és a szigetek közti mély, sötét szakadékba, a Feledés Gödrébe vagy másik nevén az Emléksüllyesztőbe.

Derű és Bánat hajszál híján menekültek meg attól, hogy Riley elfelejtse őket. Így hát elindulnak a hosszú távú memóriában. Itt találkoznak agymunkásokkal, akik szelektálják az emlékeket, miszerint Riley-nak mire érdemes emlékeznie, és mi kerüljön az Emléksüllyesztőbe.

Elárulják, hogy legfőbb szórakozásuk egy rágógumi reklám dalának az emlékét felküldeni a csöveken keresztül a Fejhadiszállásra, és újra meg újra lejátszák a lány agyában.

Mikor ezt elmondják, újra felküldik, éppen akkor, mikor Riley a Minnesotában élő barátnőjével, Meggel beszélget kamerán keresztül. Ő itt Meg.

Riley barátnője elmeséli, hogy a Prérikutyákba, Riley volt hokiscsapatába jött egy új lány, akivel Meg összebarátkozott. Riley dühös lesz rá, hogy ilyen könnyen "pótolta" őt (legalábbis, Harag így fogalmazott). Ilyenkor omlik össze a Barátság-sziget is.

Ekkor Derű és Bánat találkozik Bing Bonggal, Riley képzeletbeli barátjával, akire Riley már régóta nem gondolt. Bing Bong részben vattacukor, részben macska, elefánt, valamint delfin. Mikor sír, cukorkát könnyezik.

Az ő táskájába teszi bele Derű a vidám főemlékeket. A hátizsák egy különleges tulajdonsággal bír, miszerint bármi belefér, legyen akármilyen nagy, vagy akármennyi is legyen belőle.. Az alsó képen Derű kezében látható.

Bing Bong kitalálja, hogy száljanak fel a Gondolatvonatra (Train of tought), ami a Fejhadiszállásra is megy. Alul ott a Gondolatvonat képe a Fejhadiszállásból.

Majd mikor már Derű, Bánat és Bing Bong rajta utazik. A háttérben az Őszinteség-sziget áll.

Derű megörül az ötletnek, és elindulnak a Gondolat-vonat állomása felé. Útjuk először Fantáziaországba vezet. Ám előbb át kell vágniuk a veszélyes Absztrakt gondolatok folyosóján (ahol ők maguk is absztrakttá válnak, lásd első kép ez alatt).

Ám végül sikeresen eljutnak Riley képzeletvilágába.

Itt taláható többekközt egy olyan verseny, ahol mindenki nyer (kivéve Bánatot: ő csak egy részvételi plecsnit kapott);

 

Felhőváros, ahol a házak és a lakóik felhőből állnak,

A szoba, ahol szilárd padló helyett láva bugyog;

S a Kártyavár is, ahol Bing Bong elrejtette a szekerét, amit Bing bong és Riley közös dalának ereje hajtja, és amivel régebben Riley-val utazgattak. Bing Bong azért őrizte meg, mert még el akarta vinni Riley-t a Holdra, ahogyan azt még réges-régen eltervezték.

Itt találják meg Riley képzeletbeli fiúját is, a kanadai srácot, aki állítása szerint "meghalna Riley-ért". A kanadai fiút futószalagon gyártják az agymunkások, akárcsak a gyárakban a befőttesüveget.

Eközben Riley elmegy az itteni hokiválogatóba, de a hokis főemlék nélkül olyan, mintha semmit sem tanult volna. Majré jól tudta ezt, így előkeresett minden hokis emléket, hátha helyettesítheti valamelyik rendes emlékkel. Először működik az ötlet, ám később kudarcot vallanak, akárcsak Riley a hokiválogatón. Emiatt a Hoki-sziget is a Feledés gödrébe zuhan. 

Fantáziaországban Derű, Bánat és Bing Bong tanúi lehetnek a Tündérálomvilág és a Plüssállatok csarnoka lerombolásának. Ez is jelképezi azt, hogy Riley inmár nem kisgyerek többé.

Továbbá Bing Bong rakétáját beledobják a Feledés gödrébe. Bing Bong elszomorodik, és míg Derű a csikizésével és a bolondozásával nem ér el semmi hatást, Bánat meghallgatja Riley képzeletbeli barátját, aki kisírja bánatát, és szipogva bár, de továbbindul a Gondolatvonat állomása felé.  

File:Bing Bong crying.jpg

Derű összezavarodik, hiszen életében először Bánat eredményesebbnek bizonyult, mint ő. Gyorsan megtalálják a vonatot, és már indulnak is a Fejhadiszállás felé.

Ám ott sem megy minden simán. Harag felveti, hogy ültessenek el egy ötletet Riley fejében, miszerint menjenek haza Minnesotába élményeket gyűjteni, hiszen Derű hiányában nincsenek boldog emlékei. Vagyis Harag azt szeretné, hogy megszökjenek, de Majré ezt nem tartja helyesnek, és Undor is kételkedik az tervben. Majré azt tanácsolja, hogy aludjanak egyet a dologra. Harag nehezen bár, de rábólint Majré ötletére.

Riley elmegy aludni, így a Gondolatvonat leáll, mondván csak akkor működik, mikor a kislány ébren van. Derű nem akar várni reggelig, ezért eldöntik, hogy ébresszék fel őt. A vonat éppen az Álomstúdió mellett áll meg, ahol Riley álmait készítik.

Derű találkozik egy híres "szinésznővel", Szivárványegyszarvúval, akit  Derű "bírt a Tündérálomkaland hetedik részében". 

Riley álmait mindig az aznap érkezett emlékek alapján készítik, így a mostani álom helyszíne az osztályterem, és azt adják elő, mikor Riley elsírta magát az osztály előtt. A Fejhadiszálláson aznap este Majré az álomfelelős.

A jelenetekben általában a fölső képen lévő, gumicukor-szerű lények alakítják az embereket. Az álomban Riley a kamera. Ahhoz, hogy Riley embereknek lássa őket, a kameralencse elé belecsúsztatnak egy ún. valóságtorzító-lencsét. 

Bánat felveti, hogy ijesszék meg Riley-t, aki így felriad. Derű elveti az ötletet, és inkább azt találja ki, hogy megnevetettik a kislányt, aki örömében fog felébredni. Habár Bánat azt hangoztatja, hogy ez még sosem fordult elő, Derű nem hallgat Bánatra, és Bing Bongnak adja a főemlékeket tartalmazó hátizsákot, hogy vigyázzon rá. Így kutyajelmezben táncolva próbálják felvidítatni Riley-t, de váratlanul kettészakad a jelmez, amit a valóságtorzító-lencse segítségével Riley és Majré a Fejhadiszálláson egy kutyát lát, aki különvált a hátsó felétől. Majré kicsit megijedt tőle, de pont nem sikerült felkeltenie Riley-t, mert gyorsan elfordítják a kamerát a jelmezbe bújt Derűről és Bánatról, hogy ne ébresszék fel a kislányt. Az álomstúdió egyik rendezője hívja az őröket, akik csak Bing Bongot fogják el, és elviszik őt a Tudatalattiba, ahol Riley összes félelmét őrzik. Derű és Bánat bejutnak, hogy kiszabadítsák őt. Ez sikerül is, de még mindig áll a Gondolatvonat, hiszen Riley alszik. Belebotlanak Ricsajba, a bohócba, akitől Riley halálosan retteg.

Derű és Bánat felébresztik a bohócot, és a kamerák elé csalják. Majré a félelemtől elájul, de előtte még megnyomja a gombot az irányítópulton, amitől Riley felriad.

Így a Gondolatvonat újra elindul, rajta Derűvel, Bánattal és Bing Bonggal. A vonaton is találnak pár emléket. Derű megmutatja Bánatnak az egyik kedvenc emlékét, amin Riley volt csapattársai ünneplik a lányt.

Ezalatt Harag közli, hogy betelt a pohár. Győzködi Undort és Majrét, hogy ültessék el Riley fejében a szökés gondolatát (az ötletet egy villanykörte jelzi, amit az irányítópultba helyeznek). Majré tiltakozik, hiszen ha Riley elfogadja az ötletet, onnantól nincs visszaút. De Harag mégis elhelyezi a villanykörtét az irányítópulton. Hamarosan Riley a számítógépén buszok menetrendjét nézegeti, és talál is egyet, amivel hazajuthat. Igenám, de a buszjegyhez pénz is kell. Ennek fejében anyukájától pénzt lop, és összecsomagol az útra.

A lopás miatt összedől az Őszinteség-sziget is. Pont a Gondolatvonat síneire omlik, ami ezért kisiklik. Derű, Bánat és Bing Bong megmenekülése a Feledés gödrébe való zuhanástól éppen csak egy hajszálon múlik, de a vonat már nem úszta meg a zuhanást a Süllyesztőbe.

Riley elindul a busz felé, míg szülei abban a hiszemben élnek, hogy iskolába tart.

Derű, Bánat és Bing Bong az utolsó megmaradt Személyiség-sziget felé rohan: a Család-szigethez, hogy mint ezelőtt a Dilibogyó-szigetnél, megpróbáljanak átkelni a vékony úton a Feledés gödre fölött. Bánat még idejében megálítja Derűt, aki már amúgy sem tudta volna megvalósítani a tervét, hiszen az út belezuhant a mélybe. A szakadék peremén álló polcok egyike, ami az emlékeket őrzi a hosszú távú memóriából, szintén beleesik a gödörbe, így szabaddá téve egy csövet, amin anno az agymunkások felküldték a Fejhadiszállásra az idegesítő rágóreklám dalát. A cső kettéválik, ami az emlékeket továbbítja a Fejhadiszállásra, így Derű és Bánat visszajuthatnak oda, és még a vidám főemlékek segítségével megakadályozhatják Riley szökését. Derű megy először, Bánat pedig követné, de nem tudnak úgy elhelyezkedni, hogy Bánat ne érjen hozzá a főemlékekhez, s ezáltal ne tenné őket szomorúvá. Ekkor Derű fontos döntést hoz: hirtelen összecsukja a csövet, és az emlékeket tartalmazó hátizzsákkal a hátán a Fejhadiszállás felé suhan, Bánatot magára hagyva. De a cső kettétörik a rázuhant szigetdaraboktól, Derű pedig kicsúszik belőle, és lezuhan a Feledés gödrébe. Bing Bong utánaszalad, hogy elkapja, de megbotlik, és ő is a szakadékba zuhan. Csak Bánat marad épségben a Süllyesztő peremén. 

Lent Derű a kedvenc emlékét (amelyiken Riley-t ünneplik a csapattársai) nézve rádöbben, hogy ha nincs Bánat, akkor Riley-t nem vigasztalják meg a barátai. Vagyis, hogy Bánatra is szüksége van neki is, és Riley-nak is.

Eszébe jut Bing Bong rakétája, amit a dal ereje hajt, és amit még az agymunkáok ledobak a Süllyesztőbe. Megkeresik Bing Bonggal, beleülnek, és énekelnek. Ettől elindul a rakéta, de már igencsak nehezen repül.

Minden alkalommal csak egy pici hiányzik ahhoz, hogy kikerüljenek a gödörből. Utoljára megpróbálják, ekkor Bing Bong kiugrik Derű mögül a rakétából, anélkül hogy Derű észrevenné. A rakéta megszabadulva Bing Bong súlyától éppen felér a szakadék peremére. És Bing Bong a Süllyesztőben maradva szép csendben elhalványul Riley emlékezetében, míg el nem tűnik teljesen. Utolsó kívánsága az, hogy Derű vigye el Riley-t helyette a Holdra.

Derű a szakadék peremén állva megígéri Bing Bongnak, hogy teljesíteni fogja kérését, majd gyorsan Bánat keresésére indul. Meg is találja, sírva, egy felhőpamacson lebegve, amit Felhővárosból hozott el. Azt hiszi, Riley-nak jobb nélküle, és ezért nem hagyja, hogy Derű utolérje.

Derű gyorsan cselekszik. Leveszi a hátáról a hátizsákot, amiben a főemlékek is vannak, és a Fantáziaországban található fiú-generátor elé helyezte. A generátor kezelőpultján begépelte a lehető legtöbb számú fiút, amiennyit csak a gép elő tud állítani egyszerre. Így a futószalagon sorban jöttek a kanadai fiúk, akik mindannyian "meghalnának Riley-ért", és mikor a futószalagnak vége szakadt, egytől-egyig belepotyogtak a hátizsálba, ami elnyelte őket. (Bocs a homályos és a fekete-fehér képekért, csak ezt találtam. Az alsó pedig egy jófej srác a való életből laugh)

Mikor Derű látja, hogy az összes kanadai srác rendre a Bing Bong képzeletbeli hátizsákjában landol, elrohan Bánat felé. Egy lufivirág egyik szirmát kikötözi, így ennek segítségével a felhőn sírdogáló Bánatot elfújja a Fejhadiszállás felé.

Riley pedig továbbra is lassan, de rendíthetetlenül halad a buszmegálló felé.

Derű gyorsan visszarohan, elkapja a táskát, ami immár tele van kanadai srácokkal. A Család-sziget felé fut, hogy megvalósítsa tervének utolsó szakaszát. 

Az alsó két képen talán lehet látni a Család-sziget szélén elhelyezkedő trambulint, amin bábuk ugrálnak. A második képen csak a trambulin maradt ott, mert a bábuk korábban lezuhantak.

File:Inside-Out-Family-Island-Crop.jpg

Derű a trambulin előtt kibontja a hátizsák csomóját, és fejjel lefelé fordítja. Így a kanadai srácok szó szerint kitörnek a táskából, felsodorva magukkal a táskát és vele együtt Derűt is, aki a zsákba kapaszkodik. Ezáltal Derű pár pillanat alatt a kanadai srácokból álló hosszú oszlop legtetején találja magát. A hátizsákot újra felveszi a hátára. Először kételkedik abban, hogy sikerül-e kivitelezni ezt az őrültséget. De mikor meglátja Bánatot a felhőn a Fejhadiszállás felé sodródva, megembereli magát, és kitárt karokkal zuhanni kezd újra a Süllyesztő felé. A kanadai fiúk utánaestek, s harsány "Riley-ért" kiáltás közepette ők valóóban a Feledés gödrébe zuhannak, míg Derű egyenesen a trambulin felé száguld. Az ugróasztalról visszapattanva suhan a Fejhadiszállás irányába. A levegőben elkapja Bánatot, s magával rántja.

Eközben Riley eléri a buszt, s mikor több alkalommal sem vette fel a telefont, mikor az anyukája hívta, az utolsó Személyiség- szigete is összeomlik. Ekkor döbben rá Harag, hogy nagy ostobaság volt elültetni Riley fejében a szökés gondolatát. Próbálják megakadályozni, hogy Riley felszálljon a buszra, de az irányítópult a Fejhadiszálláson szépen lassan feketévé válik. Majré, Undor és Harag hiába próbálnak bármit, nem tudják többé befolyásolni Riley érzelmeit, és az ötletet szimbolizáló villanykörtét sem tudják eltávolítani az irányítópult rekeszéből. 

Ekkor csapódik neki a Fejhadiszállás ablakának Derű és Bánat. Megpróbálják betörni az ablakot, de semmi sikert nem érnek el. Undor felbosszantja Haragot, akinek "kigyullad a feje", és így megolvasztják az ablaküveget. (Nézzétek hátul Majrét laugh)

Derű és Bánat végre bemásznak a Fejhadiszállásra. Ekkor Majré, Harag és Undor Derűt tessékelik az irányítópulthoz, aki viszont Bánatot tolja oda. A többiek értetlenkedve fogadják Derű elhatározását. Ám Bánatnak, természetesen az utolsó pillanatban, drámai zenével kísérve, sikerül kihúznia a villanykörtét az irányítópultból. Így Riley rádöbben, hogy őrültséget művel. Előreszól, hogy állítsák le a buszt, és már rohan is haza. A szülei már nagyon agódtak érte, és azonnal kérdőre vonják, hogy miért nem ment iskolába, és természetesen hol volt ez idő alatt. 

Ezzel párhuzaosan a Fejhadiszálláson Bánat veszi át az irányítást. Derű az összes vidám főemléket a kezébe adja, és így Bánat szomorúvá változtatja őket.

File:Inside-Out-5Core-Memories-Sadness.jpg

Majd az összeset egymás után vetíti ki Riley agyában. Riley-nak hiányzik az eredeti otthona, s ezt könnyek közt el is szipogja szüleinek. Ők megvigasztalják a lányukat, s a Fejhadiszálláson Bánat hirtelen ötlettől vezérelve Derűt is odahúzza az irányítópulthoz, és együtt, kéz a kézben nyomják le az egyik gombot. Így Riley emlékének töredéke boldog marad, ám az emlék bánatos részét is megőrzi. Mondani sem kell talán, hogy ez a pillanat egy főemlékké válik. De nem is akármilyenné: félig sárgán, félig kéken tűnik fel a Fejhadiszálláson, és foglalja el méltó helyét, ezáltal létrehozva az új Család-szigetet.

File:Family-Island-Expanded-Inside-Out.jpg

Egy évvel később immár csupa ötvözött főemlékie vannak, hogy így fogalmazzak. Ezáltal rengeteg sziget is keletkezett, köztük a "Fiúzenekar-sziget", a "Divat-sziget", sőt még a "Tragikus vámpírrománc-sziget" is. Harag megjegyzi, hogy kibővült a Barátság-sziget is, s ezzel együtt megnyílt a "Barátságos vita részleg".

Továbbá az agymunkások kibővítették az irányítópultot: sokkal hosszabb lett, így mindenki egyszerre tud dolgozni, és rengeteg új extrákat is tartalmaz. Ilyen például a pubertáskor gomb, ami inkább egy vészcsengőre hasonlít, vagy a teljes hozzáférés a káromkodás-adatbázishoz.

A film egy hokizós jelenettel zárul, mikor Riley játszik a meccsen, lelátón a szülei befestett arccal.

És itt ér véget a film cselekményleírása.

 

Akkor jöhet is a vélemény. 

Nekem a Pixar a Merida, a bátorral (Brave) nem hozta azt a megszokott színvonalat. A Verdák 2 (Cars) s a Repcsik (Planes) és annak folytatása szerintem meg pláne nem ütötte meg a szintet. A Merida, a bátorban egyedül Merida haját és a hercegnőktől eltérő viselkedését szerettem, de valahogyan nem tudtam úgy átérezni az egész történetet. A Verdák első része az még egészen tűrhető volt, emlékszem, sokszor megnéztem az unokatestvéreimmel. Na de a kettő, az nagyon James Bond filmek egyik ócska koppintásához hasonlított. A Repcsikről pedig nem is akarok beszélni. 

Ezzel a húzással, azt hittem, temethetem a Pixart. Rettenetesen sajnáltam, és azt hittem, hogy a profik is kifogytak az ötletekből, és a többi már csak a bevétel miatt van.

Ám ekkor előrukkolnak egy ilyen látványos, varázslatos animációs filmmel, és egy csapásra visszatért az élet a Pixarba. 

Szerintem óriási, hogy a Pixar képes a mindennapokat ilyen kreatívan és fantáziadúsan egy filmbe belesűríteni. Az érzelmeket remekül ábrázolták "emberekként", s a szerepkörük is jól meg van oldva. A konfliktus pedig teljesen logikus, az érzelmek is "átjönnek". Riley és szülei számomra abszolút szerethetőnek bizonyultak.

Őszintén mondom, engem nagyon megfogott ez a film. Amint belebotlottam az előzetesébe, azonnal tudtam, hogy ezt nekem minél hamarabb látnom kell egy moziban. Hála az égnek, volt pár vállalkozó személyiségű barátnőm (és persze a húgom), akik vállalták, hogy beülnek egy rakás hat éves közé, és megnézik velem laugh. Mondjuk, ha engem kérdeztek, ha létezne nyolcas vagy kilences karika, akkor azt kellett volna rárakni. Azt hiszem, hogy a hat évesek még nem fogják megérteni teljesen ezt a filmet. Nekik ez az egész talán csak egy sárga lányról szól, aki nem bírja a kék lányt, és össze-vissza mászkál egy rózsaszín elefánttal.  Ez a rajzfilm egyáltalán nem a hatéveseknek készült, úgy érzem, sokkal inkább szól az idősebb korosztálynak.

De hogy negatívumokat is említsek a filmmel kapcsolatban, azt hiszem Derű és Bánat egészen egyszerűen eljuthatott volna a Fejhadiszállásig: egyszerűen mind a ketten kölcsönvesznek egy-egy felhőpamacsot Felhővárosból, és a Fejhadiszállásra lebegnek, mint Bánat a film vége felé. Lehet, hogy van valami oka, hogy miért nem így csinálták, de eddig én még nem jöttem rá.

Azt hiszem, ki is fogytam a negatív kritikákból. Ez a film egészen egyszerűen fantasztikus, és ajánlom mindenkinek.

 

A moziról még annyit, hogy végre napvilágra került a The good dinosaur című legújabb Pixar animációs filmnek a magyar fordítása: Dínó tesó. Hát igen, most sem kellett csalódni a magyar fordításban. wink

A rövidfilm pedig, amit a film előtt megtekinthettünk, az a Láva volt. A magyar szöveg nekem nem tetszett különösebben, de angolul nagyon jó hangzik, és a történet is aranyos.

Ja, és az Agymanók végén ne siessetek annyira a vécére, mert pár másik ember és állat agyába is betekintést nyerhetünk.smiley

 Sokan úgy tudják, a rajzfilmek a kedvenceim. És ez igaz is. Kiskoromban az volt az (egyik) álmom, hogy a Walt Disney Pictures-nél fogok dolgozni. Persze sok más fajtájú filmet is kedvelek, de kétség kívül a meséket szeretem a legjobban.